fbpx

Viete že

Kópie rodného listu je potrebné rozdať:
1. Ohlasovni pobytu – dieťa musíte prihlásiť na trvalý pobyt, a to do 3 dní od narodenia bábätka.
2. Zdravotnej poisťovni – od ktorej dostanete pre bábätko kartičku poistenca, a to do 60 dní od narodenia bábätka. Zdravotné poistenie platí štát dieťatku, aj rodičovi.
3. Policajtom, ak chcete vybaviť dieťatku cestovný doklad. Dieťa bude mať vlastný cestovný pas, zapísať dieťa do pasu rodiča podľa legislatívy EÚ už nie je možné.
4. Zamestnávateľovi.
5. Sociálnej poisťovni – nestačí, že ste pred narodením bábätka podali žiadosť o materské a nastúpili na materskú dovolenku. Po pôrode je treba poslať Sociálnej poisťovni rodný list dieťaťa, aby neprestala vyplácať materské a tiež kvôli dôchodkovému poisteniu. 
6. Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – ak si uplatníte nárok na štátne sociálne dávky, či už jednorazové alebo opakované peňažné dávky pre rodiča.

VIETE ŽE !!!!

Rodný list vydáva matrika, v obvode ktorej sa Vám narodilo dieťa. Spravidla to bude matričný úrad podľa pôrodnice. Info o narodení na matriku dáva zdravotnícke zariadenie (podľa zákona lekár, ktorý pôsobil pri pôrode alebo ktorý poskytol po pôrode liečebný úkon). Podľa zákona o mene a priezvisku rodičia podpisujú vyhlásenie o mene dieťaťa. Matka zvyčajne už v pôrodnici, otec osobne pri prevzatí rodného listu na matrike. V prípade, že je matka slobodná, do času, kým nie je určené otcovstvo, sa meno určí vyhlásením matky.Ak druhý rodič zomrel, meno sa určuje vyhlásením jedného z rodičov.Za vydanie rodného listu neplatíte, iba ak chcete vystaviť duplikát – poplatok je 5 EUR.

VIETE ŽE !!!!

Pohlavie bábätka je možné zistiť pomocou ultrazvuku v období medzi 18. až 26. týždňom tehotenstva. Pravdepodobnosť správneho určenia je v tomto prípade 95 -100 %. Najskorší možný termín na určenie pohlavia pomocou ultrazvuku je podľa niektorých štúdií už medzi 10. až 14. týždňom. Avšak, nie vždy sa bábätko nachádza v polohe, ktorá umožňuje pohlavie zistiť. Aj keď sa ultrazvuk považuje za bezpečnú metódu, neodporúča sa podstupovať vyšetrenie ultrazvukom len kvôli zisteniu pohlavia.

VIETE ŽE !!!!

Dieťa môžeme kúpať každý deň. Nie je nutné kúpať iba večer, dobu si vyberieme podľa vlastného výberu. Pod kúpeľom novorodenca rozumieme, umytie a očistu pokožky vodou a namydlenou handričkou tuhým, nie tekutým mydlom, v trvaní maximálne 5 až 7 minút. Správnu teplotu vody, 36 – 37 stupňov C, odmeriame teplomerom. Výška vody by vo vaničke nemala presahovať 5 cm. Na dezinfekčný kúpeľ – pri potničkách či zaparenom zadočku, môžeme do vody pridať roztok z 3-4 kryštálikov manganistanu draselného. Rukou umyjeme najprv tvár a hlavičku a potom záhyby kože za uškami, pod krkom, pod pazuchami, záhyby v lakťoch a pod kolenami, nakoniec okolie konečníka a genitálií. Zo začiatku nemusíme dieťa vo vaničke otáčať na bruško. Dávame si pozor pri vyberaní dieťaťa z vane, aby nám z mokrých rúk nevykĺzlo. Osušku treba mať vopred pripravenú, dieťa do nej zavinúť a ľahkými dotykmi odsať zvyšky vody. Po kúpeli je potrebné povrch tela ošetriť hydratačnou látkou, vhodný je aj olej v malom množstve.

VIETE ŽE !!!!

Ak nemôžete dojčiť bábätko ihneď po pôrode, je potrebné mlieko odstriekavať čím skôr, už 4-6 hodín po pôrode. Odsávanie je potrebné robiť často (aj v noci), to môže trvať 30-40 minút. Pravidelným odsávaním sa objem mlieka bude zvyšovať. Bábätko je možné kŕmiť odstrekovaným mliekom týmito spôsobmi: cievkou po prste, striekačkou, pohárikom, lyžičkou, laktačnou pomôckou – suplementorom alebo použitím finger-feedra.

VIETE ŽE !!!!

Ak pri dojčení bábätka pijete nadmerne veľa kávy, má rovnaké príznaky aké sú u dospelého človeka. Nespí a je nepokojný. Počet vypitých šálok každá mamička musí prispôsobiť svojmu bábätku (najviac však 5 šálok na deň).

VIETE ŽE !!!!

Metódy na vyvolanie pôrodu:
1. Sex – spermie obsahujú látky na podporu vyvolania pôrodu
2. Klystír a ricínový olej – podporia pohyb čriev a tie následne pohyb maternice
3. Nápoje z korenín (klinčeky,zázvor)
4. Trenie bradaviek
5. Éterické oleje (masáže bruška či kúpeľ)
6. Tlak na akupresúrne body (napr. malíček na nohe)
7. Pohyb
8. Kúpeľ v teplej (nie horúcej) vode

VIETE ŽE !!!!

Neplodnosť po pôrode najúčinnejšie predĺžite spôsobom dojčenia a to ekologickým (stála blízkosť matky a dieťaťa, prvých 6 mesiacov neprikrmovať, nepoužívať fľašu a cumlík, nechať bábätko piť koľko chce a kedy chce, vyhýbať sa pravidelným intervalom dojčenia, pravidelný oddych matky od dojčenia aj cez deň, vyhýbať sa oddeleniu matky a bábätka viac ako na hodinu). Priemerný čas návratu plodnosti pri takejto starostlivosti o dieťatko je 14,5 mesiaca od pôrodu.

VIETE ŽE !!!!

Ak prídete o prácu máte nárok na materskú? Áno, pokiaľ vám ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom (34. týždeň tehotenstva) alebo skutočným dňom pôrodu, bude trvať ochranná lehota. 8 mesačná ochranná lehota začína plynúť tehotnej žene skončením pracovného pomeru, kedy zaniklo nemocenské poistenie.

VIETE ŽE !!!!

Ak je žena zamestnaná, nesmie mať v období nároku na materské príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si uplatnila nárok na materské.

VIETE ŽE !!!!

Aby vznikol nárok na materský príspevok, je treba získať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom.

VIETE ŽE !!!!
Hlas, reč matky vníma plod intenzívnejšie než iných (napríklad otca, súrodenca, starých rodičov a pod.) preto, lebo dostáva aj súbežnú pocitovú a emocionálnu informáciu o prežívaní hovoreného slova.

VIETE ŽE !!!!
Podľa Zákonníka práce sa za “tehotnú zamestnankyňu” považuje iba tá zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie (§ 40 ods. 6 Zákonníka práce). Avšak Zákonník vyslovene neukladá žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi, ale v tom prípade sa nebude považovať za “tehotnú zamestnankyňu”.

VIETE ŽE !!!!

Prvý zreteľný pohyb dieťatka sa môže objaviť kedykoľvek medzi 14. a 26. týždňom, ale obyčajne medzi 18. a 22. týždňom. Ženy prvé pohyby v brušku opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie,škvrkanie v bruchu,mravčenie. Od 36. týždňa, kedy je väčšinou dieťa už otočené hlavičkou nadol, žena pociťuje výrazné pohyby dieťatka rukami a nohami. V 9. mesiaci keď bábo kopne do mechúra či rebier, je to bolestivé. Pohyby dieťatka rušia ženy v spánku. Mnohé majú skúsenosť, že bábo sa začne najviac hýbať, keď sa uložia spať. Je to prirodzené, lebo žena zmení polohu tela a bábo si tiež musí pohľadať novú polohu v brušku.

VIETE ŽE !!!!

Aj keď sa zrak dieťatku v maternici vyvíja podstatne pomalšie, nie je pravdou, že nevidí nič – vidí totiž oveľa viac, akoby sme si mysleli. Od 16. týždňa je veľmi citlivé na svetlo, dokonca podľa istého experimentu sa takémuto dieťaťu veľmi zrýchlil srdcový tep pri blikaní svetlom pred bruchom matky.Predovšetkým to, že aj ešte nenarodené dieťa veľmi dobre vníma blikot televízora a od cca 28 – 32. týždňa, kedy podľa vedcov vzniká vedomie u dieťaťa.Tieto informácie dostáva dieťa vďaka biochemickým procesom od matky, ktorá si často neuvedomuje, že dieťa aj tu a teraz pri televízii je prítomné. Tieto chemické látky, vznikajúce u matky z prežívania pocitov, prechádzajú cez maternicu až k dieťaťu a vedia ho vystrašiť. V šiestom až siedmom mesiaci tehotenstva sa naučí dieťa rozlišovať a chápať matkine pocity a postoje a začína na ne príslušne reagovať, čo je základom ich vzájomnej emočnej komunikácie.

VIETE ŽE !!!!

Ženy v tehotenstve trápi zápcha. V tehotenstve vplyvom zvýšenej hladiny hormónu progesterónu črevá pracujú pomalšie, ku vzniku zápchy prispieva i tlak maternice na konečník. Na problémoch s vyprázdňovaním sa vo významnej miere podieľa i životospráva:
sedavý spôsob života,nedostatok pohybu,nepravidelné stravovanie alebo nesprávne zloženie výživy. Do jedálnička je potrebné zaradiť potraviny bohaté na vlákninu: zeleninu a ovocie, tmavé a celozrnné druhy chleba a pečiva, ako aj strukoviny, ovsené vločky, priaznivo pôsobia kyslo-mliečne výrobky, mierne preháňavý účinok majú: semienka olejnatých plodín (ľan, slnečnica a pod.), sušené ovocie, kompóty, orechy. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, denne sa odporúča vypiť 6-8 pohárov nápojov. Nemal by chýbať pohyb – prechádzka, pešia chôdza do práce, či plávanie.Do životosprávy zaveďte pravidelnosť.

VIETE ŽE !!!!

10 najčastejších príznakov tehotenstva:

1. Citlivé, naliate prsia – jeden zo skorých znakov tehotenstva sú citlivé, opuchnuté prsia v dôsledku zvyšovania hladiny hormónov. Je to zvýraznený pocit napätia v prsníkoch, podobne ako pri menštruácii.
2. Únava – nie je úplne známe, čo spôsobuje náhlu únavu v začiatku tehotenstva, pravdepodobne za to môže prudko stúpajúca hladina progesterónu. 
3. Jemné krvácanie počas uhniezdenia vajíčka – niektoré ženy majú mierne vaginálne krvácanie okolo 11 – 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezďovanie oplodneného vajíčka do prekrvenej steny vašej maternice. Tento proces začína zhruba 6 dní po oplodnení.
4. Nevoľnosť alebo zvracanie – u väčšiny žien, ranné nevoľnosti neudrú skôr, ako po mesiaci od oplodnenia (najšťastnejšie osoby sa im vyhnú úplne). Niektoré ženy sa však začnú cítiť divne už skôr a u niekoho sa dokonca nedá hovoriť o rannej nevoľnosti, pretože by sme rovnako dobre mohli vravieť o nevoľnosti obednej a večernej, či skôr dennej i nočnej. 
5. Zvýšená citlivosť na pachy 
6. Nafúknuté brucho 
7. Časté močenie – Tento syndróm môže začať asi po šiestich týždňoch prvého trimestra a pravdepodobne sa bude postupne zhoršovať, ako rastúce bábätko bude tlačiť na močový mechúr.
8. Vynechala vám menštruácia
9. Vaša bazálna teplota zostáva zvýšená – Ak si meriate svoju bazálnu teplotu a zistíte, že zostala zvýšená 18 dní na jednej úrovni, ste pravdepodobne tehotná.
10. Pozitívny tehotenský test

VIETE ŽE !!!!

Pitie kávy sa v tehotenstve nezakazuje, no kofeín vo väčších množstvách pôsobí na matku i dieťa dráždivo a navyše zhoršuje aj vstrebávanie minerálnych látok v čreve. Káva sa vyznačuje močopudným účinkom, zvyšuje straty tekutín z tela. Vhodnejšou alternatívou je bezkofeínová obilninová káva.

VIETE ŽE !!!!

Ako platí vo všeobecnosti pre cestovanie v tehotenstve, tak aj konkrétne pre cestovanie lietadlom, najideálnejším obdobím je obdobie medzi 14. – 28. týždňom tehotenstva. Špecifiká tohto druhu prepravy: zvýšený tlak, jeho zmeny počas odletu a pristávania, nižšia hladina kyslíka, znížená vlhkosť vzduchu.Všeobecné prepravné podmienky pre leteckú prepravu cestujúcich a batožiny každej leteckej spoločnosti spravidla obsahujú špeciálne ustanovenia venované práve tehotným ženám. V zásade môže prepravca, chránený svojimi prepravnými podmienkami, kedykoľvek odmietnuť prepravu tehotnej ženy.Letecké spoločnosti môžu v súvislosti s ukončením určitého týždňa tehotenstva – spravidla 28. týždňa tehotenstva – pýtať od tehotnej ženy potvrdenie o jej zdravotnom stave podpísané ošetrujúcim lekárom (gynekológom). Prepravné podmienky konkrétnych aeroliniek okrem toho tiež určujú, od ktorého týždňa tehotenstva neuskutočnia prepravu ani so zdravotným potvrdením (vtedy môže letenka aj prepadnúť). Ak narazíte na leteckú spoločnosť, ktorá vám umožní prepravu bez ohľadu na blížiaci sa termín pôrodu, vedzte, že vylučujú zodpovednosť za prípadný problém, ktorý vznikne na palube ich lietadla – riziká znáša vždy tehotná. Bližšie informácie nájdete na stránke tej, ktorej leteckej spoločnosti.

VIETE ŽE !!!!

Viete čo by sa malo alebo nemalo priniesť do nemocnice mamičkám po pôrode?Malo by sa: niečo na čítanie (časopisy, kde sú krátke články), niečo na jedenie (z ovocia sú najvhodnejšie jablká, melóny, čerešne, borievky, slivky, hrušky, zo sladkostí vynechajte oriešky a čokoládu, vhodnejšie sú detské piškóty, cereálne tyčinky, maslové keksy), teplé jedlo (po dohode kvôli suchým večerám), vynechajte potraviny, ktoré nadúvajú. Na pitie (minerálne vody,z džúsov pozor na citrusové – dobré sú jablčný, hruškový, hroznový, broskyňová šťava). Čo by sa rozhodne nemalo priniesť: infekčné choroby, zlú náladu a konfliktné témy, alergény, nadúvadlá a zapekadlá (citrusy, oriešky, čokoláda, kapusta, kel, karfiol, strukoviny, banány). Rady nakoniec: Buďte krátko – aby si mamička mohla ísť opäť ľahnúť. Dieťatko si z náručia matky vypýtajte, musí súhlasiť. Nenechajte mamičku stáť na nohách.

VIETE ŽE !!!!

Pálenie záhy nie je v tehotenstve ničím výnimočným, v tehotenstve trápi až asi dve tretiny žien. Vyskytuje sa najčastejšie na začiatku tehotnosti a pretrváva v prvých dvoch mesiacoch. Spôsobujú ho žalúdočné kyseliny, ktoré sa dostávajú späť do pažeráka. Po pôrode sa pálenie záhy stratí. Príčinou býva zmena pohyblivosti žalúdka s následným refluxom, návratom jeho obsahu do pažeráka. Ďalšia príčina je tlak zväčšujúcej sa maternice na žalúdok. Potraviny, ktoré môžu pomôcť sú napr. jogurt, kefír, citrusy, ocot, pikantné koreniny, postrúhaná mrkva, sucháre, ryžové chlebíky, jablko, postrúhané mandle, zemiaková šťava, čaj z medovky lekárskej a harmančeka. Potraviny, ktoré uvoľňujú zvierač pažeráka, čím sa pálenie záhy ešte zhorší: káva, čokoláda, paradajky, alkoholické nápoje, mastné jedlá, horúce nápoje.

VIETE ŽE !!!!

Kýchanie, kašeľ, škrabanie v hrdle, podráždený nos, slzenie očí, bolesť aj horúčka. Väčšina týchto nepríjemných príznakov nemá na vaše tehotenstvo žiadny významný vplyv. Niektoré lieky ale v tehotenstve užívať nesmiete. Relatívne bezpečné sú napríklad mukolytiká – látky, ktoré sa používajú pri produktívnom kašli. Zrieďujú hlien a podporujú jeho odvádzanie z dýchacích ciest. Existujú vo forme sirupov, kvapiek, šumivých tabliet, cmúľajúcich pastiliek alebo klasických tabliet na prehĺtanie. Tehuľky môžu užívať aj antitusiká – liečivá, ktoré potláčajú vysilujúci, suchý a dráždivý kašeľ (s výnimkou tých, ktoré obsahujú kodeín). Obsahujú upokojujúce látky, ktoré pôsobia priaznivo na sliznicu hrdla. Lieky môžete nahradiť dostatočným príjmom tekutín. Vhodná je voda, zeleninové a ovocné šťavy, džúsy, vývary, vlažný čaj s medom. S bylinkovými čajmi ale tiež opatrne. Nie všetky liečivé rastliny sú v tehotenstve vhodné, vzhľadom na ich schopnosť ovplyvniť činnosť maternice. Vhodné sú napríklad prípravky obsahujúce echinaceu, harmanček. Čaje a bylinné zmesi z materinej dúšky, lipy či skorocelu užívať po porade s lekárom alebo lekárnikom. Nevhodné sú prípravky obsahujúce jód (ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy matky aj plodu). Samozrejme vyhýbajte sa miestam plných ľudí.

Viete že !!!!

Gestóza tehotných – je to súbor ťažkostí, ochorení a odchýlok, ktoré sprevádzajú ženu a jej telo iba počas tehotenstva. Patrí tu tehotenské zvracanie, kolísanie krvného tlaku, obmedzená funkcia obličiek. Sú 2 formy ľahšia a ťažšia gestóza. Ľahšia – je ranná nevoľnosť, ktorou trpí do 20% všetkých tehotných žien. Pomôcť môže konzumovať jedlo častejšie, v malých množstvách. Ťažkou – trpí približne 2% žien, pričom je to ťažká forma vracania, ktoré neprestáva. Tehotná žena vtedy rapídne rýchlo stráca z tela potrebné živiny a mala by vyhľadať čo najrýchlejšie lekársku pomoc. Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu (neskorá gestóza, ktorá je okrem toho navyše poznačená subjektívnymi ťažkosťami ako nevoľnosť, poruchy videnia a malátnosť a predchádza eklampsii.) a eklampsiu (označuje kŕčovitý záchvat a/alebo stratu vedomia (kómu) počas tehotenstva resp. pri pôrode).

VIETE ŽE !!!!

Inšpirácia pre tehuľky na raňajky, obed, večeru aj desiatu a olovrant + čo na pitie:
Raňajky:
– Musli s mliekom, Ovsená kaša, Biely jogurt s kúskami čerstvého alebo sušeného ovocia, Jogurt s orechmi, Sójový jogurt s tekvicovými semiačkami, Krajec celozrnného chleba s tvarohovou nátierkou a bylinkami, Nasucho opečený toastový celozrnný chlieb pokvapkaný olivovým olejom, s paradajkami a bazalkou 
Obed
– Zapekané zemiaky so syrom a zeleninou, Miešaný šalát s avokádom, kúskami kuracích pŕs a slnečnicovými jadierkami, Fazuľový šalát s paradajkami, paprikou, cibuľou, cesnakom, avokádom a citrónovou šťavou, Losos so zázvorom, citrónovou šťavou a zeleninovým šalátom, Dusené kuracie prsia s brokolicou a ryžou, Marinované kuracie prsia s jogurtovým dressingom (nízkotučný biely jogurt, citrón, cesnak, štipka horčice, pažítka alebo bylinkové korenie podľa chuti), hlávkový šalát, Ryža s kúskami lososa (alebo inou rybou), špargľou, zelerom, olivovým olejom a citrónovo-horčicovým nálevom, Celozrnné cestoviny s vlašskými orechmi a brokolicou, Kuracie prsia s cibuľkou, karotkou, orieškami, zázvorom, kapustou a celozrnnou ryžou
Večera
– Filé s hlávkovým šalátom, bylinkami, paradajkami, čiernymi olivami a zemiakmi, Tuniak so zeleninou pripravenou na pare, zemiaky, Tuniakový šalát so zelenými fazuľovými strukmi, paradajkami, zemiakmi, vajíčkom natvrdo a s bylinkovo-citrónovým nálevom, Losos so sezamovými semiačkami a miešaným šalátom, Marinovaný tofu syr so zeleninou a celozrnnou ryžou, Karfiol v petržlenovej omáčke, hlávkový šalát s karotkou, Suchá pšeničná placka plnená kukuricou, cukinou, baklažánom, zmixovanou fazuľou, štipka čierneho korenia, Kuracie prsia zapekané s hráškom, špenátom, cibuľou, posypané syrom, Celozrnná ryža s ovčím syrom, vlašskými orechmi, bazalkou
Desiata a olovrant
– Syr mozzarella s paradajkami a bazalkou, Cottage syr s krajcom celozrnného chleba, Ovocie: čerstvé alebo sušené, Ovocný šalát (banány, pomaranče, grepy, jahody, kiwi…), Zelenina: mrkva, kaleráb a pod., Mussli, Jogurt
Na pitie
– Stolová voda bez bubliniek (tie, ktoré obsahujú magnézium),Jemne perlivá stolová voda, Ovocný čaj, Bylinkový čaj (Pozor! Nie všetky bylinky sú v tehotenstve vhodné a i tie vhodné treba striedať!), Čerstvo vytlačená šťava z ovocia alebo zeleniny, Voda s citrónom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 49 €

Vrátenie a výmena

u nás do 14 dní

Posielame aj do zahraničia

cena dopravy individuálne

100% bezpečná platba

GoPay / MasterCard / Visa

Created by